BlogProjekt instalacji elektrycznych i teletechnicznych Gorzów Wlkp.

Projekt instalacji elektrycznych i teletechnicznych Gorzów Wlkp.

Data postu: Opublikowane w

Projekt instalacji elektrycznej jest jednym ze składowych dokumentacji projektowej, której opracowanie musi poprzedzać, zgodnie z Prawem Budowlanym, każdy nowo rozpoczęty proces budowy.

Firma BAUEL specjalizuje się głównie w zakresie branży elektrycznej i elektroenergetycznej.

Etap do projektu

W zależności od różnorodności inwestycji w skład zakresu projektów branżowych wchodzą:

 • architektoniczny,
 • elektryczny,
 • konstrukcje budowlane,
 • sanitarny.

Przed rozpoczęciem etapu projektowania ustala się z Inwestorem zakres prac. Architekt sporządza dokumentację zgodną z przepisami dotyczącymi danej inwestycji. Projektant konstrukcji budowlanych projektuje elementy konstrukcyjne budynków, m.in. fundamenty, słupy, dach i ściany. Projektanci branżowi „uzupełniają” wnętrze budynku niezbędnymi instalacjami, aby budynek był funkcjonalny i przede wszystkim spełniał wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W zakres projektu wchodzą także instalacje zewnętrzne, w tym prace ziemne.

Przed rozpoczęciem prac projektowych, konieczne jest aby ustalić czy dany zakres można zrealizować na Pozwolenie na Budowę, czy wystarczy Zgłoszenie do odpowiedniej instytucji. W obu przypadkach potrzebujemy szereg dokumentów, do złożenia w urzędzie.

Już na samym początku pojawia się szereg pytań. Czy obszar, na którym będzie projektowane zamierzenie inwestycyjne posiada plan zagospodarowania przestrzennego? A może potrzebny jest wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Czy zostaną zachowane wymagane przepisami prawidłowe odległości względem innych budynków ? Co trzeba będzie spełnić, żeby Inwestycja rozpoczęła się?

Istnieje wiele przepisów, wniosków i założeń, które należy spełnić już na samym początku, zanim zamierzenie inwestycyjne przejdzie w stan pozwolenia na budowę.

Projekty branży elektrycznej

Nasza firma specjalizuje się w zakresie projektów branży elektrycznej i elektroenergetycznej, w zakresie sieci niskiego i średniego napięcia.

Wykonujemy projekty dla budynków mieszkalnych oraz budynków przemysłowych. W skład zakresu branży elektrycznej wchodzą projekty m.in. :

 • oświetlenia przejść dla pieszych,
 • oświetlenia dróg i ulic,
 • oświetlenia parkowego,
 • oświetlenie budynków- podstawowe i awaryjne;
 • przebudowy i rozbudowy sieci podziemnej,
 • instalacji odgromowych i połączeń wyrównawczych,
 • rozdzielnic budynkowych,
 • instalacji elektrycznych gniazd wtykowych,
 • instalacje zasilające urządzenia elektryczne,
 • instalacje teletechniczne wewnątrz budynków.

Dotychczas wykonaliśmy i aktualnie prowadzimy, m.in. projekty: hal przemysłowych i magazynowych w pełnym zakresie branży elektrycznej.

Jako firma wykonujemy cały proces budowlany, począwszy od złożenia dokumentacji w urzędzie do uzyskania pozwolenia na budowę. Podczas realizacji budowy pełnimy funkcje jako nadzór autorski.

Etap po realizacji

W zakresie projektów branży elektroenergetycznej, część projektów wymaga konsultacji i uzgodnień w Zakładzie Energetycznym. Sam projekt z wymaganym pozwoleniem umożliwia zrealizowanie inwestycji, jednak żeby był dopuszczony do użytkowania, muszą zostać spełnione wymagania wydane przez Zakład Energetyczny.

Przykładem może być projekt kontenerowej stacji transformatorowej. Po realizacji przyłącza wraz z postawieniem stacji z urządzeniami (rozdzielnia niskiego i średniego napięcia, transformator), niezbędne są uzgodnienia w Zakładzie Energetycznym, m.in. układu licznikowego. W tym przykładzie ważne jest także sporządzenie instrukcji współpracy ruchowej dla stacji transformatorowej. Zaś po realizacji uzgodnienie jej w Zakładzie Energetycznym.

Nasza firma zajmuje się etapem od koncepcji po wszelkie niezbędne uzgodnienia w instytucjach urzędowo-administracyjnych oraz z zarządcą danej sieci zasilającej.

Osoby zainteresowane wykonaniem projektu zakresu branży elektrycznej– zapraszam do kontaktu.

Instalacja elektryczna w budynku Gorzów Wielkopolski

Instalacja elektryczna w budynku Gorzów Wielkopolski

Data postu: Opublikowane w

Energia elektryczna to nieodłączny element naszego życia. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak inżynieria elektrotechniczna ułatwia nam funkcjonowanie. W XXI wieku, prawie każde urządzenia wprowadzane na rynek wymaga zasilania w energię elektryczną. Każdy z nas nie wyobraża sobie życia bez używania elektryczności.

W tym artykule pomożemy wam przybliżyć wyobrażenie o funkcjonowaniu instalacji elektrycznej w każdym budynku.

Jak powinna być wykonana instalacja elektryczna?

Przede wszystkim w sposób bezpieczny i funkcjonalny. Posłużymy się przykładem projektu domu.

Na etapie koncepcji projektu, ustalamy ogólny zarys instalacji elektrycznej dla naszego domu. Jest to potrzebne projektantowi do wyliczeń mocy zapotrzebowanej naszego domu i obliczeń związanych z doborem przekroju i zabezpieczenia głównego kabla zasilającego.

Jeszcze na etapie koncepcji, podczas rozmowy z projektantem, nanosimy wszystkie punkty gniazdowe i oświetleniowe, które chcielibyśmy wykonać w naszym domu. Pamiętajmy, żeby przewidzieć lokalizację rozdzielnicy elektrycznej. Oczywiście jeśli nasza koncepcja zmieni się podczas prac elektrycznych na budowie, będzie można te zmiany także wykonać w późniejszym uzgodnieniu. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć.

Do rozmowy z elektrykiem na budowie, warto się wcześniej przygotować. Podczas spotkania będziemy mogli wskazać, w których miejscach przewidzieliśmy nasze punkty gniazdowe, oświetleniowe, siłowe.

Przewody prowadzone w posadzce zabezpiecza się za pomocą listew kablowych, peszli lub rur elektroinstalacyjnych. Podstawowe materiały możemy dostać w każdej hurtowni elektrycznej.

Rozdzielnica elektryczna, czyli główny „motor” instalacji elektrycznej

Na etapie wykonywania fundamentów należy mieć wyprowadzoną bednarkę na uziemienie rozdzielnicy. Warto także na etapie koncepcji porozmawiać z projektantem o konieczności montażu instalacji odgromowej, żeby już odpowiednio ją przygotować przy robotach ziemnych. Prace, które polegają na układaniu bednarki, w porównaniu do całej inwestycji, nie są dużym kosztem, więc warto to zrobić. Zmiany na projekcie w końcowym etapie powinny być zaznaczone kolorem czerwonym przez kierownika robót elektrycznych.

Rozdzielnica elektryczna może być podtynkowa lub natynkowa. Ważne żeby była odpowiednio duża. Pamiętajmy, że przy większej rozdzielnicy będziemy mogli dołożyć później dodatkową ilość aparatury modułowej i urządzeń (np. przełącznik sieć- agregat).

Obok rozdzielnicy elektrycznej montuje się zazwyczaj rozdzielnice multimedialną, w której umieszczamy wszystkie urządzenia niezbędne do obsługi sygnałów telekomunikacyjnych. Jedna zbiorcza szafka multimedialna spełnia zadania szafki do telewizji kablowej, systemu alarmowego i systemu kamer CCTV.

Puszki podtynkowe montujemy przy użyciu gipsu szpachlowego lub gipsu budowlanego.

Osprzęt w postaci gniazd, wyłączników, przycisków, przełączników wybieramy na sam koniec. Są różne firmy i modele, w tym różna kolorystyka.

Warto przewidzieć także kable zewnętrzne, a mianowicie zasilania do napędów bram, oświetlenia wjazdu oraz oświetlenia ogrodu.

Co powinno zawierać podstawowa instalacja elektryczna?

Jednym z podstawowych elementów instalacji elektrycznych jest rozmieszczenie punktów gniazdowych i oświetleniowych w budynku. 

Najbardziej zużywającym energię elektryczną pomieszczeniem w naszym domu jest kuchnia. W kuchni znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych, takich jak: piekarnik, zmywarka, płyta indukcyjna, lodówka, mikrofalówka, czajnik elektryczny. Warto już na wstępnie przemyśleć rozwiązania w tym właśnie pomieszczeniu. Z różnych przyczyn, może zmienić się układ naszej kuchni, rozmieszczenie punktów świetlnych, czy też będziemy musieli dołożyć dodatkowe punkty gniazdowe i przez to rozbudować rozdzielnice elektryczną. Wszystko jest jeszcze możliwe, dopóki ściany nie są pomalowane.

Miejsce oraz wysokość montażu punktu gniazdowego jest ważna przy późniejszej zabudowie meblowej. Ważna jest informacja o wysokości blatu roboczego w kuchni, ze względu na wysokość umieszczenia gniazd ogólnych/ nad blatowych, dla np. czajnika elektrycznego. Elektryk przychodząc na spotkanie odnośnie montażu instalacji będzie o to pytał.

Wysokość montażu gniazd i wyłączników jest dobrowolna. W projekcie będzie informacja o podanej wysokości, ale każdy indywidualnie ustala dla siebie. Przeważnie gniazda ogólnego przeznaczenia montuje się na wysokości h=30 cm a wyłączników h=140 cm.

Rozmieszczenie gniazd i punktów świetlnych jest ważne więc warto poświęcić chwilę na przemyślenie o rozłożeniu tych punktów.

Co składa się na odbiór instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczną powinna wykonywać osoba doświadczona, z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi, co najmniej  uprawnienia eksploatacyjne E do 1kV i uprawnienia do pomiarów elektrycznych. Każdą wykonaną instalację elektryczną należy sprawdzić. Po montażu gniazd i wyłączników, podłączeniu i uruchomieniu rozdzielnicy, wykonuje się pomiary elektryczne. Pomiary powinny zostać zakończone protokołami z pomiarów. W protokołach powinny być wypisane wszystkie obwody odbiorcze naszej instalacji.

Pomiary elektryczne stanowią także podstawę odbioru wykonanej instalacji elektrycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie: Pomiary elektryczne Gorzów Wielkopolski informacje dla inwestora.

Na koniec robót montażowych branży elektrycznej, osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi , w tym przypadku, w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (kierownik robót elektrycznych), powinna sprawdzić zgodność projektu ze stanem faktycznym i potwierdzić odbiór wpisem w dzienniku budowy.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem lub wykonaniem instalacji elektrycznej na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i okolic – zapraszam do kontaktu.

Pomiary oświetlenia Gorzów Wielkopolski – co warto wiedzieć?

Pomiary oświetlenia Gorzów Wielkopolski – co warto wiedzieć?

Data postu: Opublikowane w

Czym są pomiary oświetlenia? Są to badania oświetlenia, wykonane specjalistycznym urządzeniem pomiarowym, mające na celu sprawdzenie, czy oświetlenie spełnia wymogi normowe. Firma BAUEL wykonuje szereg różnych pomiarów elektrycznych, jednym z nich są właśnie pomiary oświetlenia na terenie miasta Gorzów Wielkopolski i okolic.

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przybliżyć zagadnienia związane z pomiarami oświetlenia podstawowego i awaryjnego.


Czytaj cały artykuł Pomiary oświetlenia Gorzów Wielkopolski – co warto wiedzieć?
Moc przyłączeniowa a rzeczywiste zapotrzebowanie

Moc przyłączeniowa a rzeczywiste zapotrzebowanie

Data postu: Opublikowane w

Skąd pomysł na to, by moc przyłączeniowa stanowiła temat na osobny artykuł? Ponieważ w ostatnim czasie naszym częstym zleceniem jest rozwiązanie problemu, związanego z mocą przyłączeniową. Poniżej spróbujemy krótko wyjaśnić czym jest moc przyłączeniowa, co to moc umowna oraz jak określić zapotrzebowanie dla naszego obiektu na moc przyłączeniową. Poniższy artykuł z pewnością zainteresuje inwestorów, którzy są w trakcie realizacji lub eksploatacji obiektu.


Czytaj cały artykuł Moc przyłączeniowa a rzeczywiste zapotrzebowanie
Pomiary elektryczne Gorzów Wielkopolski – informacje dla inwestora

Pomiary elektryczne Gorzów Wielkopolski – informacje dla inwestora

Data postu: Opublikowane w

Na co dzień nasza firma wykonuje pomiary elektryczne w mieście Gorzów Wielkopolski i w sąsiadujących miejscowościach. Posiadamy profesjonalne urządzenia pomiarowe, a nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu pomiarów elektrycznych. Pomiary elektryczne zwykle kojarzą się z dużymi inwestycjami. Wykonuje się je w trakcie i pod koniec budowy. Następnie cyklicznie podczas eksploatacji obiektu. Jednak pomiary elektryczne należy również wykonać w budynkach jednorodzinnych. Dlatego, jeśli budowa Twojego domu zbliża się ku końcowi, pamiętaj że przed uzyskaniem wszystkich niezbędnych odbiorów w Dzienniku Budowy, powinieneś przedstawić protokoły z przeprowadzonych pomiarów elektrycznych dla Twojej inwestycji.


Czytaj cały artykuł Pomiary elektryczne Gorzów Wielkopolski – informacje dla inwestora
Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? 6 najważniejszych zasad

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? 6 najważniejszych zasad

Data postu: Opublikowane w

Już jest! Twoje długo wyczekiwane, nowe mieszkanie czeka aż się do niego wprowadzisz 😀. Deweloper właśnie zdobył wymagane pozwolenie na użytkowanie nieruchomości, a Ty lada dzień będziesz mógł odebrać klucze do swojego „M”. Pewnie w głowie już aranżujesz wnętrze swojego domu. Brzmi pięknie! Tylko w międzyczasie musisz dokonać odbioru technicznego swojego mieszkania. I tu pojawia się problem. Bo po pierwsze – na czym polega odbiór? Po drugie – jak się za to zabrać? Nie mówiąc już o tym, ile zajmie to czasu …


Czytaj cały artykuł Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? 6 najważniejszych zasad

Ograniczenie odpowiedzialności

Data postu: Opublikowane w

Czytając i zaznajamiając się z treścią tego bloga rozumiesz, że:

 1. Blog ten ma charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny.
 2. Blog ten składa się wyłącznie z treści o charakterze ogólnym.
 3. Blog ten nie jest ani poradą budowlaną, ani wykładnią prawa budowlanego.
 4. Autor bloga nie odpowiada za jego treść w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności nie odpowiada za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem lub brakiem zastosowania się do jego treści.
 5. Autor bloga nie odpowiada za ewentualne błędy w zamieszczonej treści.
 6. Autor bloga zastrzega sobie prawo do zmiany zamieszczonych treści.
 7. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy osób trzecich w jakimkolwiek zakresie.

Tel. 793 096 550


biuro@bauel.pl


BAUEL Paweł Szmyt, ul. Brukselska 11B/4, 66-400 Gorzów Wielkopolski

na górę