Moc przyłączeniowa a rzeczywiste zapotrzebowanie

Moc przyłączeniowa a rzeczywiste zapotrzebowanie
Data postu: Opublikowane w

Skąd pomysł na to, by moc przyłączeniowa stanowiła temat na osobny artykuł? Ponieważ w ostatnim czasie naszym częstym zleceniem jest rozwiązanie problemu, związanego z mocą przyłączeniową. Poniżej spróbujemy krótko wyjaśnić czym jest moc przyłączeniowa, co to moc umowna oraz jak określić zapotrzebowanie dla naszego obiektu na moc przyłączeniową. Poniższy artykuł z pewnością zainteresuje inwestorów, którzy są w trakcie realizacji lub eksploatacji obiektu.

Podstawowe definicje

Na początek warto poznać podstawowe definicje:

Moc umowna to maksymalna moc dla urządzeń elektrycznych jaką zobowiązuje się dostarczyć zakład energetyczny zgodnie z podpisaną przez Ciebie umową. Jeśli okaże się, że moc umowna jest zbyt niska, konieczne jest złożenie wniosku o zwiększenie mocy. Dzieje się tak, gdy łączna moc zainstalowanych urządzeń jest większa od mocy umownej.

Moc przyłączeniową określa się na etapie projektu instalacji elektrycznej. Gdy mamy przybliżoną (przyjętą na podstawie projektu) moc przyłączeniową, składamy wniosek do zakładu energetycznego o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Na podstawie naszego wniosku, dystrybutor wydaje warunki przyłączenia, niezbędne do wykonania przyłącza. Po podpisaniu umowy następuje procedura realizacji.

Prawidłowe ustalenie wartości mocy jest bardzo ważne i należy to zrobić rzetelnie. W przeciwnym wypadku w przyszłości możemy nie mieć możliwości podłączenia dodatkowego urządzenia, ponieważ dobrano zbyt niską moc. Niestety, pojawienie się takiej sytuacji wiąże się z dużymi kosztami.

Pomiary elektryk gorzów wielkopolski instalacje elektryczne
Zdjęcie: BAUEL Paweł Szmyt

Grupy mocy przyłączeniowej

Zwiększenie mocy przyłączeniowej może wiązać się np. z rozbudową sklepu, zakładu czy też warsztatu. A są to częste przedsięwzięcia inwestorów. Dobór odpowiedniego układu pomiarowego, zasilania oraz zabezpieczeń wpływa na prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej w obiekcie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, podmioty ubiegające się o przyłączenie do sieci dzieli się na VI grup przyłączeniowych. Dzieli się je według różnych kryteriów:

  • I grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV,
  • II grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym 110 kV,
  • III grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, lecz niższym niż 110 kV,
  • IV grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym niż 63A,
  • V grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63A,
  • VI grupa – podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci poprzez tymczasowe przyłącze, które będzie zastąpione przyłączem docelowym lub podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci na czas określony, lecz nie dłuższy niż rok.

Najczęściej spotykana umowna moc przyłączeniowa

Najbardziej powszechną grupą jest V grupa przyłączeniowa.

Grupa V, w której znajdują się praktycznie wszyscy użytkownicy gospodarstw domowych, biur, warsztatów samochodowych, małych zakładów i magazynów. Każdy z użytkowników ma inny zapis w umowie z zakładem elektroenergetycznym odnośnie mocy umownej. Moc umowną reguluje się przy pomocy zabezpieczenia przedlicznikowego, nazywanego ogranicznikiem mocy. W przypadku zbyt dużego poboru energii elektrycznej zadziała ogranicznik mocy i nastąpi wyłączenie zasilania w energię elektryczną naszego obiektu. Odłączenie od sieci, może nastąpić w przypadku załączenia w jednakowym czasie urządzeń o znacznym poborze energii elektrycznej.

Gdy moc umowna dla V grupy przyłączeniowej jest niewystarczająca, to należy złożyć wniosek o przekwalifikowanie do IV grupy przyłączeniowej. W tym przypadku koszt jest znaczny, ponieważ zmienia się także układ pomiarowy.

W każdym z wyżej wymienionym przykładów, przy zwiększeniu mocy umownej, warto wcześniej uzgodnić to z osobą kompetentną w tej kwestii. Odpowiednio wykonana analiza oraz pomiary pomogą w podjęciu decyzji. Unikniemy w ten sposób zbędnych dodatkowych kosztów za energię elektryczną.

Jeżeli chciałbyś skonsultować z nami problem dotyczący mocy przyłączeniowej – skontaktuj się z nami! Numer telefonu do nas i formularz kontaktowy znajdziesz w zakładce KONTAKT. Nasza firma świadczy usługi na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i miejscowości sąsiadujących.


Tel. 793 096 550


biuro@bauel.pl


BAUEL Paweł Szmyt, ul. Brukselska 11B/4, 66-400 Gorzów Wielkopolski

na górę