Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? 6 najważniejszych zasad

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? 6 najważniejszych zasad
Data postu: Opublikowane w

Już jest! Twoje długo wyczekiwane, nowe mieszkanie czeka aż się do niego wprowadzisz 😀. Deweloper właśnie zdobył wymagane pozwolenie na użytkowanie nieruchomości, a Ty lada dzień będziesz mógł odebrać klucze do swojego „M”. Pewnie w głowie już aranżujesz wnętrze swojego domu. Brzmi pięknie! Tylko w międzyczasie musisz dokonać odbioru technicznego swojego mieszkania. I tu pojawia się problem. Bo po pierwsze – na czym polega odbiór? Po drugie – jak się za to zabrać? Nie mówiąc już o tym, ile zajmie to czasu …

Wszyscy którzy mają tego typu odbiór za sobą, wiedzą że to niezwykle stresujący moment na etapie zakupu inwestycji. Bądźmy szczerzy, nieważne czy to deweloper z Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina czy Poznania – relacje inwestora z deweloperem często na etapie odbioru nie należą do najłatwiejszych 😉. Dlatego, jeśli chcesz się dowiedzieć jak odebrać mieszkanie od dewelopera i przejść przez ten etap najłagodniej jak to tylko możliwe – zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Po co robi się odbiory mieszkania od dewelopera? O gwarancji i rękojmi

Dzięki zapisom w Kodeksie Cywilnym – inwestorom przysługuje pięcioletni okres rękojmi, liczony od momentu przekazania lokalu. Dodatkowa gwarancja, udzielana przez dewelopera, ma charakter dobrowolny. Tak samo czas jej udzielenia jest bardzo różnorodny. Wiele wad i usterek można zgłosić deweloperowi w ramach rękojmi. W takim razie po co przeprowadzać odbiór techniczny jeszcze przed odbiorem kluczy do mieszkania? Po pierwsze, pamiętajmy że nie wszystko można zgłosić po odbiorze technicznym – np. zarysowaną stolarkę okienną zgłaszamy koniecznie w trakcie odbioru. Po drugie, warto aby już na samym początku deweloper usunął na swój koszt istniejące usterki – zanim jeszcze rozpoczniemy urządzanie mieszkania. Wyobraźmy sobie taką sytuację – krzywe ściany odkryte dopiero na etapie montowania zabudowy kuchennej – skutkuje to tym, że pracownicy montujący kuchnię nie są w stanie dokończyć swojej pracy, ponieważ muszą poczekać na naprawę usterki ze strony dewelopera. W efekcie tracimy czas i pieniądze, ponieważ trzeba zapłacić wykonawcom tzw. „postojowe”.

Najważniejsze zasady odbioru

Przechodząc przez proces odbioru technicznego mieszkania od dewelopera warto trzymać się kilku kluczowych zasad. Oto one:

  1. Idź na odbiór z towarzyszem – z kimś zaufanym i niezwiązanym emocjonalnie z pozyskiwaną nieruchomością. Dlaczego jest to ważne? W pojedynkę trudniej  znaleźć większość usterek. Pamiętaj, że jednocześnie doglądając inwestycji będziesz prowadzić dyskusję z deweloperem 😉. Gdy Ty, podekscytowany myślisz już o przeprowadzce, wówczas Twój towarzysz podejdzie z dystansem do całego odbioru i wskaże np. krzywe ściany.
  2. Idź na odbiór kilkukrotnie – jeden raz to za mało. Zwykle o czymś zapomnisz, dlatego podchodząc kilkukrotnie do odbioru zyskasz pewność, że Twoja lista usterek jest kompletna. Najlepiej idź na odbiór w ciągu dnia – często jedynym źródłem światła podczas odbioru jest światło słoneczne. W ciemności zdecydowanie trudniej znaleźć wszelkie niedociągnięcia.
  3. Popytaj znajomych, członków rodziny którzy są świeżo po odbiorze technicznym, zakupie i urządzeniu mieszkania. Z pewnością zwrócą Ci uwagę na wiele spraw, o których nawet nie pomyślisz. Człowiek najlepiej uczy się na błędach. Najlepiej by były to błędy cudze.
  4. Poznaj swoje prawa – przed odbiorem dokładnie przestudiuj swoją umowę z deweloperem, a w przypadku niejasności skonsultuj się z radcą prawnym. Deweloper po zapoznaniu się z Twoimi uwagami może usiłować Cię przekonać, że wykonał prace poprawnie, a w skrajnych przypadkach może nawet straszyć Cię, że zerwie z Tobą umowę. Dlatego zdecydowanie warto znać swoje prawa.
  5. Sporządź dokumentację fotograficzną – często zapis w protokole kontrolnym z odbioru technicznego mieszkania nie jest na tyle precyzyjny żeby jednoznacznie określić usterkę. Robiąc zdjęcie usterki zyskujesz 100% pewność.
  6. Wymagaj – dla większości z nas zakup mieszkania czy też domu to najdroższa inwestycja w życiu. Masz prawo wymagać od dewelopera by odniósł się do wskazanych przez Ciebie usterek. Jeśli nie wyegzekwujesz od dewelopera naprawy usterek na etapie odbioru technicznego to sam poniesiesz dodatkowe koszty na etapie remontu i urządzania mieszkania.

Co i jak sprawdzić podczas odbioru technicznego

W Internecie można znaleźć wiele wytycznych o tym jak odebrać mieszkanie od dewelopera. Jest to niezwykle obszerny temat, który zostanie przez nas rozwinięty w kolejnych wpisach na blogu. Odbioru technicznego mieszkania z rynku pierwotnego możesz dokonać samodzielnie, jednak warto skorzystać z fachowej rady inspektora budowlanego. Da Ci to gwarancję, że mieszkanie zostało sprawdzone pod kątem obowiązujących norm, rozporządzeń i prawa budowlanego.

jak odebrać mieszkanie - co sprawdzić lista kontrolna

Kilka najważniejszych rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru mieszkania:

  • Powierzchnia – najpierw sprawdź w umowie wg jakiej normy budowlanej jest liczona powierzchnia w Twoim mieszkaniu (jest ich kilka), potem poznaj jej zasady. Sprawdź w umowie dopuszczalną granicę błędu. Pamiętaj, że płacisz za metraż powykonawczy, a nie za metraż z projektu. Od dewelopera powinieneś otrzymać  tzw. geodezyjny operat powykonawczy z rzeczywistą powierzchnią mieszkania.
  • Czy uwzględniono wprowadzone przez Ciebie zmiany lokatorskie – pamiętaj, że zmiany lokatorskie to coś co odbiega od „standardu dewelopera”. Sytuacje, w których wprowadziłeś zmiany, lecz biuro projektowe nie dostarczyło budowie na czas rysunków z naniesionymi zmianami, są dość częste. Dlatego koniecznie sprawdź, czy wprowadzono wszystkie, wcześniej ustalone przez Ciebie zmiany – usytuowanie ścian działowych, zmiana funkcji pomieszczeń, rozmieszczenie grzejników itp.
  • Ściany – czy są proste i mają zachowane kąty – jeśli nie, to podczas wykonywania zabudowy kuchni czy wnęki pojawią się problemy. Do sprawdzenia tego używamy  łaty (poziomicy), im dłuższa tym lepsza (1 metr to minimum), oraz kątownika.
  • Stolarka okienna i drzwiowa – pamiętaj aby żądać od dewelopera by stolarka została umyta na czas odbioru. Wszelkie uwagi odnośnie zarysowań, które przekażesz tuż po podpisaniu protokołu odbioru, mogą nie zostać uwzględnione przez dewelopera. O tym, że okna i drzwi muszą być wyregulowane i łatwo się domykać przypominać chyba nie musimy.

Odbiorowi podlega również część wspólna (klatki schodowe, mała architektura, zagospodarowanie terenu itp.). Zazwyczaj przeprowadza ją zarządca nieruchomości, jednak jako jej użytkownik, pamiętaj że masz prawo do wnoszenia uwag.

Co mi da zatrudnienie fachowca

Polecamy skorzystanie z usług uprawnionego inspektora budowlanego. Doświadczony inżynier poza fachową wiedzą, często dysponuje profesjonalnym sprzętem pomocnym w trakcie odbioru (mierniki, dalmierz, kamera termowizyjna itp.). Nierzadko postawa dewelopera ulega zmianie, kiedy dowiaduje się że prowadzi dyskusję ze specjalistą. Korzystając z tej usługi możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy – rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo, z pewnością cenisz sobie swój czas. Zatrudniając fachowca do sporządzenia listy usterek, zyskujesz czas wolny.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwinął i wyjaśnił Wasze wątpliwości dotyczące odbioru mieszkania. Zachęcamy do przyjrzenia się i poświęcenia uwagi odbiorowi własnego „M”. Warto podjąć wysiłek i podejść fachowo do odbioru swojego mieszkania. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak odebrać mieszkanie od dewelopera lub chciałbyś, abyśmy wykonali dla Ciebie taką usługę – napisz do nas w zakładce KONTAKT.
Wykonujemy odbiory techniczne mieszkań na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i okolic (Barlinek, Drezdenko, Strzelce Krajeńskie, Deszczno).

Autor: EM


Tel. 793 096 550


biuro@bauel.pl


BAUEL Paweł Szmyt, ul. Brukselska 11B/4, 66-400 Gorzów Wielkopolski

na górę