Instalacja elektryczna w budynku Gorzów Wielkopolski

Instalacja elektryczna w budynku Gorzów Wielkopolski
Data postu: Opublikowane w

Energia elektryczna to nieodłączny element naszego życia. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak inżynieria elektrotechniczna ułatwia nam funkcjonowanie. W XXI wieku, prawie każde urządzenia wprowadzane na rynek wymaga zasilania w energię elektryczną. Każdy z nas nie wyobraża sobie życia bez używania elektryczności.

W tym artykule pomożemy wam przybliżyć wyobrażenie o funkcjonowaniu instalacji elektrycznej w każdym budynku.

Jak powinna być wykonana instalacja elektryczna?

Przede wszystkim w sposób bezpieczny i funkcjonalny. Posłużymy się przykładem projektu domu.

Na etapie koncepcji projektu, ustalamy ogólny zarys instalacji elektrycznej dla naszego domu. Jest to potrzebne projektantowi do wyliczeń mocy zapotrzebowanej naszego domu i obliczeń związanych z doborem przekroju i zabezpieczenia głównego kabla zasilającego.

Jeszcze na etapie koncepcji, podczas rozmowy z projektantem, nanosimy wszystkie punkty gniazdowe i oświetleniowe, które chcielibyśmy wykonać w naszym domu. Pamiętajmy, żeby przewidzieć lokalizację rozdzielnicy elektrycznej. Oczywiście jeśli nasza koncepcja zmieni się podczas prac elektrycznych na budowie, będzie można te zmiany także wykonać w późniejszym uzgodnieniu. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć.

Do rozmowy z elektrykiem na budowie, warto się wcześniej przygotować. Podczas spotkania będziemy mogli wskazać, w których miejscach przewidzieliśmy nasze punkty gniazdowe, oświetleniowe, siłowe.

Przewody prowadzone w posadzce zabezpiecza się za pomocą listew kablowych, peszli lub rur elektroinstalacyjnych. Podstawowe materiały możemy dostać w każdej hurtowni elektrycznej.

Rozdzielnica elektryczna, czyli główny „motor” instalacji elektrycznej

Na etapie wykonywania fundamentów należy mieć wyprowadzoną bednarkę na uziemienie rozdzielnicy. Warto także na etapie koncepcji porozmawiać z projektantem o konieczności montażu instalacji odgromowej, żeby już odpowiednio ją przygotować przy robotach ziemnych. Prace, które polegają na układaniu bednarki, w porównaniu do całej inwestycji, nie są dużym kosztem, więc warto to zrobić. Zmiany na projekcie w końcowym etapie powinny być zaznaczone kolorem czerwonym przez kierownika robót elektrycznych.

Rozdzielnica elektryczna może być podtynkowa lub natynkowa. Ważne żeby była odpowiednio duża. Pamiętajmy, że przy większej rozdzielnicy będziemy mogli dołożyć później dodatkową ilość aparatury modułowej i urządzeń (np. przełącznik sieć- agregat).

Obok rozdzielnicy elektrycznej montuje się zazwyczaj rozdzielnice multimedialną, w której umieszczamy wszystkie urządzenia niezbędne do obsługi sygnałów telekomunikacyjnych. Jedna zbiorcza szafka multimedialna spełnia zadania szafki do telewizji kablowej, systemu alarmowego i systemu kamer CCTV.

Puszki podtynkowe montujemy przy użyciu gipsu szpachlowego lub gipsu budowlanego.

Osprzęt w postaci gniazd, wyłączników, przycisków, przełączników wybieramy na sam koniec. Są różne firmy i modele, w tym różna kolorystyka.

Warto przewidzieć także kable zewnętrzne, a mianowicie zasilania do napędów bram, oświetlenia wjazdu oraz oświetlenia ogrodu.

Co powinno zawierać podstawowa instalacja elektryczna?

Jednym z podstawowych elementów instalacji elektrycznych jest rozmieszczenie punktów gniazdowych i oświetleniowych w budynku. 

Najbardziej zużywającym energię elektryczną pomieszczeniem w naszym domu jest kuchnia. W kuchni znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych, takich jak: piekarnik, zmywarka, płyta indukcyjna, lodówka, mikrofalówka, czajnik elektryczny. Warto już na wstępnie przemyśleć rozwiązania w tym właśnie pomieszczeniu. Z różnych przyczyn, może zmienić się układ naszej kuchni, rozmieszczenie punktów świetlnych, czy też będziemy musieli dołożyć dodatkowe punkty gniazdowe i przez to rozbudować rozdzielnice elektryczną. Wszystko jest jeszcze możliwe, dopóki ściany nie są pomalowane.

Miejsce oraz wysokość montażu punktu gniazdowego jest ważna przy późniejszej zabudowie meblowej. Ważna jest informacja o wysokości blatu roboczego w kuchni, ze względu na wysokość umieszczenia gniazd ogólnych/ nad blatowych, dla np. czajnika elektrycznego. Elektryk przychodząc na spotkanie odnośnie montażu instalacji będzie o to pytał.

Wysokość montażu gniazd i wyłączników jest dobrowolna. W projekcie będzie informacja o podanej wysokości, ale każdy indywidualnie ustala dla siebie. Przeważnie gniazda ogólnego przeznaczenia montuje się na wysokości h=30 cm a wyłączników h=140 cm.

Rozmieszczenie gniazd i punktów świetlnych jest ważne więc warto poświęcić chwilę na przemyślenie o rozłożeniu tych punktów.

Co składa się na odbiór instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczną powinna wykonywać osoba doświadczona, z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi, co najmniej  uprawnienia eksploatacyjne E do 1kV i uprawnienia do pomiarów elektrycznych. Każdą wykonaną instalację elektryczną należy sprawdzić. Po montażu gniazd i wyłączników, podłączeniu i uruchomieniu rozdzielnicy, wykonuje się pomiary elektryczne. Pomiary powinny zostać zakończone protokołami z pomiarów. W protokołach powinny być wypisane wszystkie obwody odbiorcze naszej instalacji.

Pomiary elektryczne stanowią także podstawę odbioru wykonanej instalacji elektrycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie: Pomiary elektryczne Gorzów Wielkopolski informacje dla inwestora.

Na koniec robót montażowych branży elektrycznej, osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi , w tym przypadku, w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (kierownik robót elektrycznych), powinna sprawdzić zgodność projektu ze stanem faktycznym i potwierdzić odbiór wpisem w dzienniku budowy.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem lub wykonaniem instalacji elektrycznej na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i okolic – zapraszam do kontaktu.


Tel. 793 096 550


biuro@bauel.pl


BAUEL Paweł Szmyt, ul. Brukselska 11B/4, 66-400 Gorzów Wielkopolski

na górę